Strata psa zabolí každého milovníka zvierat. Psy sú naši najvernejší priatelia, pretože nás dokážu nezištne milovať. Dúfame, že Vám alebo Vaším blízkym budú tieto múdre slová nápomocné…

 

Tieto slová boli napísané Ernestom Montague a zverejnené na webových stránkach DogHeirs. Ernest ich napísal po strate milovaného čierno-bieleho pitbula Bola, ktorý do konca svojho života miloval prechádzky. Aj keď sa musel každých 5 metrov zastaviť, vždy ste mohli v jeho očiach uvidieť vôľu ísť ďalej.

“Niektorí z Vás, a to najmä tí, ktorí nedávno stratili psa v prospech” smrti “, to možno nepochopia. Nechce sa mi to vysvetľovať, ale pretože tiež nebudem žiť večne, urobím to.

Psy nikdy neumierajú. Nevedia, čo to znamená. Cítia sa unavení a veľmi starí, začína ich trápiť bolesť kostí, ale neumierajú. Keby umierali, nechceli by ísť zakaždým na prechádzku, a napriek tomu chcú, a to aj dlho potom, čo im ich staré kosti hovoria: “Nie, to nie je dobrý nápad. Na žiadnu prechádzku nepôjdeme. A oni zakaždým chcú na tú prechádzku ísť.

Aj v prípade, že by ich ich staré šľachy neudržali na nohách, rovnako pôjdu ďalej. Ba naopak, prechádzka s Vami je všetko, čo si môžu priať. Symfónia pachov, ktorá ich obklopuje, to je ich svet. Mačacie hovienka, pach iného psa, hnijúca mŕtvola iného vtáka, no a Ty. To sú chvíle, ktoré robia svet dokonalým a v takom svete neexistuje žiadne miesto na smrť.

Problém spočíva v tom, že psy sú veľmi ospalí a v tom spočíva jadro veci. Nedozviete sa to na univerzitách, kde vykladajú o tom, čo sú to kvarky, gluóny. Majú toľko vedomostí a zabúdajú na to, že psy neumierajú. Skutočná škoda. Psy majú toľko dobrých vlastností, keď to ľudia dokážu len hovoriť. Keď si myslíte, že Tvoj pes zomrel, on len zaspal v tvojom srdci.

On stále vrtí chvostom, a preto tvoje srdce tak bolí a stále plače. Kto by neplakal, keby mal vo svojom srdci šantiaceho psa. Au! On šantí, keď sa tam prebúdza. A hovorí: “Ďakujem! Ďakujem za teplé miesto na spanie, navyše tak blízko tvojho srdca, to je najlepšie miesto!” Zo začiatku je celú dobu hore, a preto tak často plačeš. A pritom vrtí chvostom.

Ale potom spí stále viac a viac. (Pamätaj si, že psí čas je úplne odlišný od ľudského času. Hodina stráveného času so psom na prechádzke je pre neho celý deň dobrodružstva. A potom, keď prídeš domov, pre psa je to týždeň alebo niekoľko dní, než zase pôjdete na prechádzku. Niet divu, prečo majú radi prechádzky.

Každopádne, ako som povedal, zaspáva v tvojom srdci, a keď sa prebúdza, vrtí chvostom. Po niekoľkých rokoch psích rokoch spia dlhšie a dlhšie, takže aj ty môžeš. Bol dobrým psom celý život, a obaja to vieme. A je to pre nich veľmi únavná úloha, najmä keď sú už starí a majú boľavé kosti. Keď sa chce prebehnúť von, často sa neudrží na nohách a tresne papuľkou o zem. Ale napriek tomu, že vonku prší a nechce sa mu von, vybehne pod ruku, pretože to robia dobrí psi.

Takže to pochop, že preto potrebujú dlhšie spať v tvojom srdci. Ale nenechaj sa zmýliť, nie sú mŕtvi. Nič také. Spí v tvojom srdci a prebudí sa, keď to nebudeš čakať. Oni takí sú.

Je mi ľúto ľudí, ktorí nemajú spiaceho psa vo svojom srdci. Toľko stráca. Sorry, ale musím ísť plakať. “